GHSA Basketball playoff pairings for first round

Tina Bright

Here is the schedule for the first round of the GHSA Basketball Playoffs. The first round will be played this Friday and Saturday at the host schools. The Class A matchups and at-large berths will be decided on Monday. Click here for the boys brackets and here for the girls brackets.

Class AAAAAAA Boys

R4#3 Roswell at R1#2 Lowndes

R3#4 Marietta at R2#1 Westlake

R6#3Mountain View at R7#2 Norcross

R5#4 Forsyth Central at R8#1 Grayson

R1#3 CamdenCounty at R4#2 Cherokee

R2#4 East Coweta at R3#1 McEachern

R7#3 Berkmar at R6#2 Peachtree Ridge

R8#4 Archer at R5#1 Milton

R2#3 Pebblebrook at R3#2 North Paulding

At Large TBD at R4#1 Etowah

R5#3 Lambert at R8#2 Newton

R6#4 Duluth at R7#1 Meadowcreek

R3#3 Hillgrove at R2#2 Wheeler

R4#4 Walton at R1#1 TiftCounty

R8#3 Shiloh at R5#2 West Forsyth

R7#4 Parkview at R6#1 Dunwoody

 

Class AAAAAAA Girls

R4#3 Etowah at R1#2 TiftCounty

R3#4 Marietta at R2#1 Westlake

R6#3 Mountain View at R7#2 Norcross

R5#4 South Forsyth at R8#1 Grayson

R1#3 Lowndes at R4#2 Roswell

R2#4 East Coweta at R3#1 McEachern

R7#3 Parkview at R6#2 Duluth

R8#4 Newton at R5#1 North Forsyth

R2#3 Pebblebrook at R3#2 North Cobb

At Large TBD at R4#1 Cherokee

R5#3 West Forsyth at R8#2 RockdaleCounty

R6#4 Mill Creek at R7#1 Brookwood

R3#3 Hillgrove at R2#2 Campbell

R4#4 Woodstock at R1#1 ColquittCounty

R8#3 Archer at R5#2 Forsyth Central

R7#4 Central Gwinnett at R6#1 Collins Hill

 

Class AAAAAA Boys

R4#3 Morrow at R1#2 Coffee

R3#4 Lakeside-Evans at R2#1 Brunswick

R6#3 Sequoyah at R7#2 North Atlanta

R5#4 DouglasCounty at R8#1 Apalachee

R1#3 LeeCounty at R4#2 Morrow

R2#4 Bradwell Institute at R3#1 Greenbrier

R7#3 Chattahoochee at R6#2 Sprayberry

R8#4 Lanier at R5#1 Tri-Cities

R2#3 GlynnAcademy at R3#2 Evans

R1#4 Valdosta at R4#1 Tucker

R5#3 Langston Hughes at R8#2 Gainesville

R6#4 Creekview at R7#1 Cambridge

R3#3 Heritage-Conyers at R2#2 Richmond Hill

R4#4 Mt. Zion-Jonesboro at R1#1 HoustonCounty

R8#3 Dacula at R5#2 Alexander

R7#4 Pope at R6#1 South Cobb

 

Class AAAAAA Girls

R4#3 Stephenson at R1#2 Northside-Warner Robins

R3#4 Evans at R2#1 GlynnAcademy

R6#3 Sequoyah at R7#2 Alpharetta

R5#4 Alexander at R8#1 Lanier

R1#3 LeeCounty at R4#2 Forest Park

R2#4 Richmond Hill at R3#1 Heritage-Conyers

R7#3 Pope at R6#2 Creekview

R8#4 Gainesville at R5#1 Langston Hughes

R2#3 Brunswick at R3#2 Grovetown

R1#4 HoustonCounty at R4#1 Lovejoy

R5#3 New Manchester at R8#2 Winder-Barrow

R6#4 Dalton at R7#1 Northview

R3#3 Lakeside-Evans at R2#3 Bradwell Institute

R4#4 M.L. King at R1#1 Valdosta

R8#3 Dacula at R5#2 DouglasCounty

R7#4 JohnsCreek at R6#1 Harrison

 

Class AAAAA Boys

R4#3 Dutchtown at R1#2 Veterans

R3#4 Whitewater at R2#1 WayneCounty

R6#3 Jackson-Atlanta at R7#2 Villa Rica

R5#4 Miller Grove at R8#1 Buford

R1#3 HarrisCounty at R4#2 Woodland-Stockbridge

R2#4 WareCounty at R3#1 Jonesboro

R7#3 Carrollton at R6#2 Banneker

R8#4 Clarke Central at R5#1 Southwest DeKalb

R2#3 New Hampstead at R3#2 FayetteCounty

R1#4 Bainbridge at R4#1 Eagle’s Landing

R5#3 Columbia at R8#2 Cedar Shoals

R6#4 Lithia Springs at R7#1 Kell

R3#3 Starr’s Mill at R2#2 Statesboro

R4#4 Union Grove at R1#1 Warner Robins

R8#3 Loganville at R5#2 Lithonia

R7#4 Rome at R6#1 Riverwood

 

Class AAAAA Girls

R4#3 Locust Grove at R1#2 Veterans

R3#4 McIntosh at R2#1 Statesboro

R6#3 Decatur at R7#2 Carrollton

R5#4 Chamblee at R8#1 Buford

R1#3 Bainbridge at R4#2 JonesCounty

R2#4 South Effingham at R3#1 Griffin

R7#3 Rome at R6#2 Jackson-Atlanta

R8#4 Cedar Shoals at R5#1 Southwest DeKalb

R2#3 WareCounty at R3#2 Starr’s Mill

R1#4 Warner Robins at R4#1 Eagle’s Landing

R5#3 ArabiaMountain at R8#2 Clarke Central

R6#4 Lithia Springs at R7#1 Villa Rica

R3#3 FayetteCounty at R2#2 WayneCounty

R4#4 Woodland-Stockbridge at R1#1 HarrisCounty

R8#3 Loganville at R5#2 Columbia

R7#4 Cass at R6#1 Riverwood

 

Class AAAA Boys

R4#3 Salem at R1#2 Americus-Sumter

R3#4 RichmondAcademy at R2#1 Upson-Lee

R6#3 LaFayette at R7#2 Marist

R5#4 Cedartown at R8#1 St. Pius

R1#3 Dougherty at R4#2 HenryCounty

R2#4 West Laurens at R3#1 Thomson

R7#3 Blessed Trinity at R6#2 Heritage-Catoosa

R8#4 North Oconee at R5#1 SandyCreek

R2#3 Mary Persons at R3#2 Cross Creek

R1#4 Westover at R4#1 WoodwardAcademy

R5#3 Troup at R8#2 StephensCounty

R6#4 Ridgeland at R7#1 Denmark

R3#3 Baldwin at R2#2 Howard

R4#4 Druid Hills at R1#1 Carver-Columbus

R8#3 MadisonCounty at R5#2 Cartersville

R7#4 West Hall at R6#1 SE Whitfield

 

Class AAAA Girls

R4#3 WoodwardAcademy at R1#2 Hardaway

R3#4 Thomson at R2#1 Spalding

R6#3 Gilmer at R7#2 Marist

R5#4 Cedartown at R8#1 MadisonCounty

R1#3 Shaw at R4#2 Luella

R2#4 Upson-Lee at R3#1 Baldwin

R7#3 WhiteCounty at R6#2 NW Whitfield

R8#4 North Oconee at R5#1 SandyCreek

R2#3 Perry at R3#2 BurkeCounty

R1#4 Westover at R4#1 HenryCounty

R5#3 Central-Carroll at R8#2 St. Pius

R6#4 Pickens at R7#1 Flowery Branch

R3#3 Cross Creek at R2#2 West Laurens

R4#4 Druid Hills at R1#1 Carver-Columbus

R8#3 OconeeCounty at R5#2 Troup

R7#4 Chestatee at R6#1 Heritage-Catoosa

 

Class AAA Boys

R4 #3 Jackson at R1 #2 Worth County

R3 #4 Groves at R2 #1 TattnallCounty

R6 #3 Coahulla Creek at R7 #2 Greater Atlanta Christian

R5 #4 Redan at R8 #1 MorganCounty

R1 #3 CookCounty at R4 #2 Westside-Macon

R2 #4 LongCounty at R3 #1 WindsorForest

R7 #3 East Hall at R6 #2 Calhoun

R8 #4 Monroe Area at R5 #1 Cedar Grove

R2 #3 BrantleyCounty at R3 #2 Beach

At Large at R4 #1 Central-Macon

R5 #3 Westminster at R8 #2 Jefferson

R6 #4 Ringgold at R7 #1 DawsonCounty

R3 #3 Johnson-Savannah at R2 #3 LibertyCounty

R4 #4 Kendrick at R1 #1 CrispCounty

R8 #3 HartCounty at R5 #2 PaceAcademy

R7 #4 LumpkinCounty at R6 #1 North Murray

 

Class AAA Girls

R4 #3 PeachCounty at R1 #2 Worth County

R3 #4 Southeast Bulloch at R2 #1 TattnallCounty

R6 #3 North Murray at R7 #2 North Hall

R5 #4 Redan at R8 #1 HartCounty

R1 #3 Monroe at R4 #2 Central-Macon

R2 #4 BrantleyCounty at R3 #1 Beach

R7 #3 DawsonCounty at R6 #2 Coahulla Creek

R8 #4 Monroe Area at R5 #1 Lovett

R2 #3 LibertyCounty at R3 #2 Johnson-Savannah

At Large at R4 #1 Kendrick

R5 #3 Cedar Grove at R8 #2 Jefferson

R6 #4 Ringgold at R7 #1 Greater Atlanta Christian

R3 #3 Islands at R2 #3 PierceCounty

R4 #4 Rutland at R1 #1 CookCounty

R8 #3 East Jackson at R5 #2 PaceAcademy

R7 #4 Cherokee Bluff at R6 #1 Sonoraville

 

Class AA Boys

R4#3 Butler vs. R1#2 Thomasville

R3#4 Dublin vs. R2#1 Woodville

R6#3 Hapeville vs. R7#2 Rockmart

R5#4 Heard County vs. R8#1 ElbertCounty

R1#3 Berrien vs. R4#2 Hephzibah

R2#4 ToombsCounty vs. R3#1 Northeast Macon

R7#3 Model vs. R6#2 Therrell

R8#4 RabunCounty vs. R5#1 Bremen

R2#3 Metter vs. R3#2 WashingtonCounty

R1#4 Brooks County vs. R4#1 Laney

R5#3 Callaway vs. R8#2 BanksCounty

R6#4 Douglass vs. R7#1 Chattooga

R3#3 Southwest Macon vs. R2#2 Vidalia

R4#4 Glenn Hills vs. R1#1 Early County

R8#3 UnionCounty vs. R5#2 Spencer

R7#4 Coosa vs. R6#1 South Atlanta

 

Class AA Girls

R4#3 JeffersonCounty vs. R1#2 Early County

R3#4 Southwest Macon vs. R2#1 Woodville

R6#3 Therrell vs. R7#2 Chattooga

R5#4 Heard County vs. R8#1 RabunCounty

R1#3 Thomasville vs. R4#2 Josey

R2#4 Jeff Davis vs. R3#1 DodgeCounty

R7#3 Model vs. R6#2 KIPP

R8#4 Monticello vs. R5#1 LamarCounty

R2#3 Swainsboro vs. R3#2 East Laurens

R1#4 Brooks County vs. R4#1 Laney

R5#3 Callaway vs. R8#2 ElbertCounty

R6#4 Washington vs. R7#1 Rockmart

R3#3 WashingtonCounty vs. R2#2 BryanCounty

R4#4 Butler vs. R1#1 Fitzgerald

R8#3 BanksCounty vs. R5#2 Bremen

R7#4 Gordon Central vs. R6#1 Douglass

Tags:

No comments yet.

Leave a Reply

*